Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Az új büntetőtörvénykönyvről egyeztetett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az Országos Bírói Hivatal, a Kúria, a Legfőbb Ügyészség, valamint a Magyar Ügyvédi Kamara képviselőivel.
Négy kiemelt szakmai szervezettel: az Országos Bírói Hivatal, a Kúria, a Legfőbb Ügyészség, valamint a Magyar Ügyvédi Kamara képviselőivel egyeztetett az új büntető törvénykönyv tervezetéről a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) — tájékoztatta az MTI-t pénteken a tárca. A csütörtöki szakmai szintű egyeztetésen Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár a szervezetek részéről írásban tett észrevételekről, javaslatokról tanácskozott az érintettekkel. A szervezetek képviselői a legfontosabb kérdésekben, például a jogos védelem, a büntetéskiszabás elvei, valamint néhány különös részi tényállás ügyében ismertették álláspontjukat a minisztériummal. „Az egyeztetés a kompromisszumkeresés jegyében zajlott, ezért az elképzelések úgy tudtak közeledni egymáshoz, hogy az elérni kívánt büntetőpolitikai célok ne szenvedjenek csorbát” — olvasható a tárca közleményében. A tájékoztatás szerint a résztvevők megállapodtak abban, hogy érdemi pontosításokra van szükség például a jogos védelem tervezet szerinti szövegében, valamint az új büntetési nem, az elzárás alkalmazásával kapcsolatban.
A különös részt érintő észrevételek nyomán a minisztérium képviselői néhány helyen ugyancsak szükségesnek ítélték a tervezet szövegének módosítását, és egy új tényállás bevezetésének szükségessége is felvetődött. Az új büntető törvénykönyv tervezetét március 9-ig véleményezhették a civil és szakmai szervezetek. A társadalmi egyeztetés során sok száz javaslat érkezett a minisztériumhoz, ezek közül többet is érdeminek ítélt a tárca. Ezek feldolgozása jelenleg is tart — tudatták. A törvénytervezet várhatóan április elején kerül a kormány, majd a kormánydöntést követően az Országgyűlés elé. A KIM közlése szerint az új Btk. célja, hogy hatékony, egyszerű, korszerű és szigorú szabályokat teremtsen mind a bűncselekmények áldozatai, mind a bűncselekmények elkövetői, mind az igazságszolgáltatás számára. Az új büntetőjogi kódex az eddigi jogszabály több száz módosítása miatti egyenetlenségeket is orvosolja.